2024 Men's European Volleyball League
Tournament details | |
---|---|
Dates | 17 May – 16 June |
Teams | 16 |
The 2024 Men's European Volleyball League is the 20th edition of the annual Men's European Volleyball League, which features men's national volleyball teams from 16 European countries. This season undergone a new format.
The winners and runners-up will qualify for the 2024 Challenger Cup.
The tournament has two divisions: the Golden League, which featured 12 teams, and the Silver League, which featured 4 teams.
Format changes[edit]
The CEV announced a change to the format starting this season after a decision was made by the CEV Board of Administration on 16 September 2023 in Rome. Starting this season, the CEV adjusted the format similar to FIVB Volleyball Nations League.[1][2][3] This format change was made with consultation with the participating nations to reduce costs.
Pools composition[edit]
Teams were seeded according to their European Ranking for national teams as of 9 October 2023. Rankings are shown in brackets.[2][3]
Golden League[edit]
The numbers in brackets indicate their CEV rankings.
League phase |
---|
Ukraine (9) |
Belgium (11) |
Portugal (12) |
Czech Republic (13) |
Romania (14) |
Finland (15) |
Croatia (16) |
Spain (17) |
North Macedonia (21) |
Estonia (23) |
Luxembourg (25) |
Azerbaijan (26) |
Silver League[edit]
League phase |
---|
Austria (29) |
Israel (34) |
Faroe Islands (36) |
Iceland (38) |
Golden League[edit]
Tournament details | |
---|---|
Host nation | Osijek (final four) |
Dates | 17 May – 16 June |
Teams | 12 |
Tournament statistics | |
Matches played | 36 |
Official website | |
European Golden League | |
Schedule[edit]
The schedule is as follows:[2]
Round | Round date |
---|---|
Week 1 | 17–19 May 2024 |
Week 2 | 24–26 May 2024 |
Week 3 | 30 May – 2 June 2024 |
Final four | 15–16 June 2024 |
Tournament schedule[edit]
Week 1 | |||
---|---|---|---|
Tournament 1 Baku |
Tournament 2 Strumica |
Tournament 3 Tampere |
Tournament 4 Loulé |
Azerbaijan (12) (H) |
North Macedonia (9) (H) |
Portugal (3) (H) | |
Week 2 | |||
Tournament 5 Luxembourg |
Tournament 6 Gijón |
Tournament 7 Râmnicu Vâlcea |
Tournament 8 Beveren |
Luxembourg (11) (H) |
Belgium (2) (H) | ||
Week 3 | |||
Tournament 9 Rakvere |
Tournament 10 Osijek |
Tournament 11 Karlovy Vary |
Tournament 12 Tarnów[a] |
Estonia (10) (H) |
Croatia (7) (H) |
Czech Republic (4) (H) |
- ^ Due to the war in Ukraine, Ukraine's tournament is being held at a neutral venue.
Tiebreaker[edit]
- Total number of victories (matches won, matches lost)
- In the event of a tie, the following first tiebreaker will apply: The teams will be ranked by the most point gained per match as follows:
- Match won 3–0 or 3–1: 3 points for the winner, 0 points for the loser
- Match won 3–2: 2 points for the winner, 1 point for the loser
- Match forfeited: 3 points for the winner, 0 points (0–25, 0–25, 0–25) for the loser
- If teams are still tied after examining the number of victories and points gained, then the FIVB will examine the results in order to break the tie in the following order:
- Set quotient: if two or more teams are tied on the number of points gained, they will be ranked by the quotient resulting from the division of the number of all set won by the number of all sets lost.
- Points quotient: if the tie persists based on the set quotient, the teams will be ranked by the quotient resulting from the division of all points scored by the total of points lost during all sets.
- If the tie persists based on the point quotient, the tie will be broken based on the team that won the match of the Round Robin Phase between the tied teams. When the tie in point quotient is between three or more teams, these teams ranked taking into consideration only the matches involving the teams in question.
League round[edit]
- All times are local.
Pos | Team | Pld | W | L | Pts | SW | SL | SR | SPW | SPL | SPR | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Croatia[a] | 6 | 6 | 0 | 17 | 18 | 6 | 3.000 | 582 | 554 | 1.051 | Golden League Final four |
2 | Czech Republic | 6 | 5 | 1 | 15 | 17 | 6 | 2.833 | 547 | 456 | 1.200 | |
3 | Ukraine | 6 | 4 | 2 | 13 | 15 | 8 | 1.875 | 527 | 485 | 1.087 | |
4 | Estonia | 6 | 4 | 2 | 11 | 13 | 9 | 1.444 | 502 | 463 | 1.084 | |
5 | Belgium | 6 | 4 | 2 | 9 | 13 | 12 | 1.083 | 563 | 544 | 1.035 | |
6 | Spain | 6 | 3 | 3 | 10 | 12 | 11 | 1.091 | 552 | 542 | 1.018 | |
7 | Finland | 6 | 3 | 3 | 9 | 13 | 12 | 1.083 | 572 | 563 | 1.016 | |
8 | Portugal | 6 | 3 | 3 | 9 | 13 | 12 | 1.083 | 572 | 568 | 1.007 | |
9 | Romania | 6 | 2 | 4 | 7 | 12 | 14 | 0.857 | 577 | 565 | 1.021 | |
10 | North Macedonia | 6 | 1 | 5 | 5 | 9 | 15 | 0.600 | 525 | 538 | 0.976 | |
11 | Luxembourg | 6 | 1 | 5 | 2 | 3 | 17 | 0.176 | 361 | 473 | 0.763 | |
12 | Azerbaijan | 6 | 0 | 6 | 1 | 2 | 18 | 0.111 | 354 | 483 | 0.733 | Relegation to Silver League |
Notes:
- ^ Qualified as final four host
Week 1[edit]
Tournament 1[edit]
- Venue: Heydar Aliyev Sports and Concert Complex, Baku, Azerbaijan
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17 May | 18:00 | Romania | 3–0 | Azerbaijan | 25–16 | 25–16 | 25–19 | 75–51 | Report | ||
18 May | 18:00 | Ukraine | 3–1 | Romania | 20–25 | 25–21 | 25–23 | 25–19 | 95–88 | Report | |
19 May | 18:00 | Azerbaijan | 0–3 | Ukraine | 16–25 | 16–25 | 23–25 | 55–75 | Report |
Tournament 2[edit]
- Venue: Arena Park Sports Hall, Strumica, North Macedonia
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17 May | 20:15 | Estonia | 3–1 | North Macedonia | 25–23 | 14–25 | 25–19 | 25–22 | 89–89 | Report | |
18 May | 20:15 | Czech Republic | 3–0 | Estonia | 25–22 | 25–20 | 25–16 | 75–58 | Report | ||
19 May | 20:15 | North Macedonia | 0–3 | Czech Republic | 16–25 | 15–25 | 16–25 | 47–75 | Report |
Tournament 3[edit]
- Venue: Hakametsä Arena, Tampere, Finland
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17 May | 19:30 | Croatia | 3–1 | Finland | 21–25 | 26–24 | 25–15 | 25–22 | 97–86 | Report | |
18 May | 18:00 | Belgium | 1–3 | Croatia | 25–21 | 24–26 | 22–25 | 24–26 | 95–98 | Report | |
19 May | 17:00 | Finland | 3–0 | Belgium | 25–23 | 25–17 | 26–24 | 76–64 | Report |
Tournament 4[edit]
- Venue: Pavilhão Municipal Professor Joaquim Vairinhos, Loulé, Portugal
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17 May | 21:00 | Luxembourg | 0–3 | Portugal | 22–25 | 19–25 | 16–25 | 57–75 | Report | ||
18 May | 17:00 | Spain | 3–0 | Luxembourg | 25–15 | 25–17 | 25–21 | 75–53 | Report | ||
19 May | 16:00 | Portugal | 3–1 | Spain | 23–25 | 25–21 | 25–22 | 35–33 | 108–101 | Report |
Week 2[edit]
Tournament 5[edit]
- Venue: d'Coque, Luxembourg City, Luxembourg
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24 May | 20:30 | Czech Republic | 3–0 | Luxembourg | 25–17 | 25–13 | 25–22 | 75–52 | Report | ||
25 May | 20:30 | Ukraine | 1–3 | Czech Republic | 22–25 | 25–23 | 15–25 | 22–25 | 84–98 | Report | |
26 May | 18:30 | Luxembourg | 0–3 | Ukraine | 16–25 | 19–25 | 20–25 | 55–75 | Report |
Tournament 6[edit]
- Venue: Palacio de Deportes de Gijón, Gijón, Spain
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24 May | 20:00 | Estonia | 3–2 | Spain | 25–22 | 23–25 | 31–29 | 25–27 | 18–16 | 122–119 | Report |
25 May | 17:00 | Finland | 3–1 | Estonia | 23–25 | 25–21 | 25–19 | 25–18 | 98–83 | Report | |
26 May | 12:00 | Spain | 3–1 | Finland | 25–21 | 19–25 | 26–24 | 25–21 | 95–91 | Report |
Tournament 7[edit]
- Venue: Traian Sports Hall, Râmnicu Vâlcea, Romania
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24 May | 19:30 | Croatia | 3–1 | Romania | 25–23 | 25–22 | 20–25 | 25–22 | 95–92 | Report | |
25 May | 19:30 | Portugal | 1–3 | Croatia | 24–26 | 22–25 | 25–22 | 22–25 | 93–98 | Report | |
26 May | 19:30 | Romania | 2–3 | Portugal | 23–25 | 25–22 | 25–16 | 22–25 | 12–15 | 107–103 | Report |
Tournament 8[edit]
- Venue: Topsporthal, Beveren, Belgium
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24 May | 17:30 | Azerbaijan | 0–3 | Belgium | 19–25 | 16–25 | 17–25 | 52–75 | Report | ||
25 May | 17:30 | North Macedonia | 3–0 | Azerbaijan | 25–17 | 25–17 | 25–18 | 75–52 | Report | ||
26 May | 15:00 | Belgium | 3–2 | North Macedonia | 25–22 | 22–25 | 25–17 | 24–26 | 17–15 | 113–105 | Report |
Week 3[edit]
Tournament 9[edit]
- Venue: Rakvere Sports Hall, Rakvere, Estonia
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
31 May | 18:00 | Azerbaijan | 0–3 | Estonia | 14–25 | 15–25 | 17–25 | 46–75 | Report | ||
1 Jun | 16:00 | Luxembourg | 3–2 | Azerbaijan | 25–20 | 22–25 | 21–25 | 25–17 | 15–11 | 108–98 | Report |
2 Jun | 17:00 | Estonia | 3–0 | Luxembourg | 25–9 | 25–16 | 25–11 | 75–36 | Report |
Tournament 10[edit]
- Venue: Gradski vrt Hall Smaller Hall, Osijek, Croatia
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
31 May | 19:00 | North Macedonia | 2–3 | Croatia | 31–33 | 25–17 | 29–27 | 21–25 | 12–15 | 118–117 | Report |
1 Jun | 19:00 | Spain | 3–1 | North Macedonia | 17–25 | 25–22 | 25–22 | 25–22 | 92–91 | Report | |
2 Jun | 19:00 | Croatia | 3–0 | Spain | 27–25 | 25–22 | 25–23 | 77–70 | Report |
Tournament 11[edit]
- Venue: Sport Hall for Indoor Games, Karlovy Vary, Czech Republic
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
30 May | 17:30 | Finland | 3–2 | Czech Republic | 16–25 | 25–23 | 30–32 | 25–22 | 15–11 | 111–113 | Report |
31 May | 17:00 | Romania | 3–2 | Finland | 23–25 | 21–25 | 26–24 | 26–24 | 15–12 | 111–110 | Report |
1 Jun | 15:30 | Czech Republic | 3–2 | Romania | 24–26 | 25–20 | 22–25 | 25–20 | 15–13 | 111–104 | Report |
Tournament 12[edit]
- Venue: Arena Jaskółka, Tarnów, Poland
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
31 May | 20:00 | Portugal | 1–3 | Ukraine | 16–25 | 25–17 | 22–25 | 23–25 | 86–92 | Report | |
1 Jun | 20:00 | Belgium | 3–2 | Portugal | 25–22 | 29–31 | 19–25 | 25–18 | 15–11 | 113–107 | Report |
2 Jun | 20:00 | Ukraine | 2–3 | Belgium | 20–25 | 25–15 | 25–21 | 25–27 | 11–15 | 106–103 | Report |
Results by round[edit]
The table lists the results of teams in each round.
Win | Loss |
Final four[edit]
The Final four will be held in Croatia.
Semifinals | Final | |||||
15 June | ||||||
Croatia | ||||||
16 June | ||||||
Estonia | ||||||
15 June | ||||||
Czech Republic | ||||||
Ukraine | ||||||
3rd place match | ||||||
16 June | ||||||
Semifinals[edit]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
15 Jun | 16:00 | Croatia | – | Estonia | – | – | – | 0–0 | Report | ||
15 Jun | 19:00 | Czech Republic | – | Ukraine | – | – | – | 0–0 | Report |
3rd place match[edit]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
16 Jun | 16:00 | – | – | – | – | 0–0 |
Final[edit]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
16 Jun | 19:00 | – | – | – | – | 0–0 |
Silver League[edit]
Tournament details | |
---|---|
Host nation | TBC (final) |
Dates | 17 May – 15 June |
Teams | 4 |
Tournament statistics | |
Matches played | 9 |
Official website | |
European Silver League | |
Schedule[edit]
The schedule is as follows:[3]
Round | Round date |
---|---|
Week 1 | 17–19 May 2024 |
Week 2 | 24–26 May 2024 |
Week 3 | 31 May – 2 June 2024 |
Week 4 | 7–9 June 2024 |
Final | 15 June 2024 |
Tournament schedule[edit]
Week 1 | Week 2 | Week 3 | Week 4 |
---|---|---|---|
Tournament 1 Kópavogur |
Tournament 2 Tórshavn |
Tournament 3 Strumica[a] |
Tournament 4 Amstetten |
Iceland (4) (H) |
Faroe Islands (3) (H) |
Austria (1) (H) |
- ^ Due to security reasons, Israel's tournament is being held at a neutral venue.
Tiebreaker[edit]
- Total number of victories (matches won, matches lost)
- In the event of a tie, the following first tiebreaker will apply: The teams will be ranked by the most point gained per match as follows:
- Match won 3–0 or 3–1: 3 points for the winner, 0 points for the loser
- Match won 3–2: 2 points for the winner, 1 point for the loser
- Match forfeited: 3 points for the winner, 0 points (0–25, 0–25, 0–25) for the loser
- If teams are still tied after examining the number of victories and points gained, then the FIVB will examine the results in order to break the tie in the following order:
- Set quotient: if two or more teams are tied on the number of points gained, they will be ranked by the quotient resulting from the division of the number of all set won by the number of all sets lost.
- Points quotient: if the tie persists based on the set quotient, the teams will be ranked by the quotient resulting from the division of all points scored by the total of points lost during all sets.
- If the tie persists based on the point quotient, the tie will be broken based on the team that won the match of the Round Robin Phase between the tied teams. When the tie in point quotient is between three or more teams, these teams ranked taking into consideration only the matches involving the teams in question.
League round[edit]
- All times are local.
Pos | Team | Pld | W | L | Pts | SW | SL | SR | SPW | SPL | SPR | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Israel | 4 | 4 | 0 | 11 | 12 | 2 | 6.000 | 340 | 219 | 1.553 | Silver League Final |
2 | Austria | 4 | 3 | 1 | 10 | 11 | 3 | 3.667 | 341 | 286 | 1.192 | |
3 | Faroe Islands | 4 | 1 | 3 | 3 | 4 | 9 | 0.444 | 253 | 317 | 0.798 | |
4 | Iceland | 6 | 1 | 5 | 3 | 3 | 16 | 0.188 | 367 | 479 | 0.766 |
Week 1[edit]
Tournament 1[edit]
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
17 May | 20:00 | Faroe Islands | 1–3 | Iceland | 21–25 | 26–24 | 22–25 | 25–27 | 94–101 | Report | |
18 May | 16:00 | Israel | 3–0 | Faroe Islands | 25–11 | 25–12 | 25–13 | 75–36 | Report | ||
19 May | 15:00 | Iceland | 0–3 | Israel | 15–25 | 11–25 | 12–25 | 38–75 | Report |
Week 2[edit]
Tournament 2[edit]
- Venue: Ittrottar - og Samkomuholl Hall, Tórshavn, Faroe Islands
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24 May | 19:00 | Iceland | 0–3 | Faroe Islands | 24–26 | 23–25 | 19–25 | 66–76 | Report | ||
25 May | 17:00 | Austria | 3–0 | Iceland | 25–20 | 25–23 | 25–19 | 75–62 | Report | ||
26 May | 17:00 | Faroe Islands | 0–3 | Austria | 18–25 | 16–25 | 13–25 | 47–75 | Report |
Week 3[edit]
Tournament 3[edit]
- Venue: Arena Park Sports Hall, Strumica, North Macedonia
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
31 May | 18:00 | Iceland | 0–3 | Israel | 14–25 | 14–25 | 10–25 | 38–75 | Report | ||
1 Jun | 18:00 | Austria | 3–0 | Iceland | 25–16 | 34–32 | 25–14 | 84–62 | Report | ||
2 Jun | 18:00 | Israel | 3–2 | Austria | 25–23 | 25–17 | 26–28 | 23–25 | 16–14 | 115–107 | Report |
Week 4[edit]
Tournament 4[edit]
- Venue: Johann Pölz Halle, Amstetten, Austria
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7 Jun | 16:00 | Faroe Islands | – | Austria | – | – | – | 0–0 | Report | ||
8 Jun | 20:00 | Israel | – | Faroe Islands | – | – | – | 0–0 | Report | ||
9 Jun | 19:00 | Austria | – | Israel | – | – | – | 0–0 | Report |
Results by round[edit]
The table lists the results of teams in each round.
Win | Loss |
Final[edit]
Final | ||
Israel | ||
Austria | ||
Date | Time | Score | Set 1 | Set 2 | Set 3 | Set 4 | Set 5 | Total | Report | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
15 Jun | Israel | – | Austria | – | – | – | 0–0 |
Final standing[edit]
Rank | Team |
---|---|
4 | |
5 | Belgium |
6 | Spain |
7 | Finland |
8 | Portugal |
9 | Romania |
10 | North Macedonia |
11 | Luxembourg |
12 | Azerbaijan |
13 | |
14 | |
15 | Faroe Islands |
16 | Iceland |
Qualified for the 2024 Challenger Cup |
See also[edit]
References[edit]
- ^ "38 teams to contest European League 2024". CEV. 13 December 2023.
- ^ a b c "CEV Volleyball European Golden League 2024" (PDF). CEV. 13 November 2023.
- ^ a b c "CEV Volleyball European Silver League 2024" (PDF). CEV. 13 November 2023.